Merhaba, çocuklarımız, geleceğimiz, geçmişin kötü izlerini silerek yeni bir geleceğin hayaliyle büyüttüğümüz, emek verdiğimiz, üzerine titrediğimiz çocuklarımız, çocuk oyun grubu adı altında satılan bir çok yan mamül ürünlerin kontrolsüz olarak piyasa sürülmesi ile tehlikeye düşüyorlar, peki Çocuk oyun grubu denildiğinde akla çocuk parkı gelmeli mi?

Tabiki bu sorunun cevabı çocuk oyun grubu denildiğinde akla çocuk parkının gelmesidir.çocuklarımız artık parklarda rahat bir şekilde kendilerine olan öz güvenlerini kaybetmen, özgürce dilekleri şekilde oyun oynayabilmelidir. Ancak bazı parklarda gördüğümüz kadarıyla çocukların oyun oynamasını kısıtlayacak kadar donanımlar ile oyun grupları ile parklar donatılmaya başlamış, hatta bazı parklarda  fitness aletleri veya fitness ekipmanları bile mevcut, bir tür parklar açık hava spor kulüplerine çevrilmiş durumda, elbetteki bunların olması sosyalleşme adına büyük bir fayda sağlıyor. Ama çocuk parkı çocukların kalmalı değilmi ?

Ebeveynler olarak çocuklarımızın sağlığınıda düşünmemiz gerekiyor, parkların  kamu ya ait açık alan olduğunu düşünürsek çöp’lerin çöp kovasına atılması konusunda  yeterince titiz davranmıyoruz, üstüne birde gıda çöpleri ile birlikte plastik pet şişe gibi doğada 100 yıl sonra bile kendini koruyabilen kanserojen madde içeren atıkların aynı yere atıldığını düşünürsek bir hayli ürkütücü bir manzara ile karşılaşıyoruz, Geri dönüşüm kutuları bunun için var değil mi ?

Halk sağlığı örgütleri ve pedogoglar bu konuda hayli titiz davranmasına karşın, bilinçsiz bir kesi m tarafından halen çocuklarımızın sağlığı kendi yaşam alanlarını tehdit ediyor.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir